Anatómia-miesto, kde mŕtvi učia žívých

Autor: Marika Papinčáková | 7.3.2012 o 10:14 | (upravené 7.3.2012 o 12:29) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  661x

"S hlbokou úctou a vďačnosťou spomíname na tých, ktorí svojim veĺkorysým darom umožňujú, aby anatómia bola miestom, kde mŕtvi učia živých." alebo inak: "Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae". Toto je miesto, kde smrť s radosťou pomáha životu." Prvý citát pochádza z tabule vyvesenej pred Anatomickým ústavom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ktorú dala zhotoviť terajšia prednostka ústavu Doc.MUDr.Eliška Kubíková PhD. Druhý citát pochádza z anatomickej sály Lekárskej fakulty Viedenskej univerzity a je tam v latinskom znení.

V týchto citátoch je kus pravdy. Myslím, že na každom, európskom anatomickom ústave sa nájde nápis nesúci sa v tomto duchu.  Svedčí to o tom, že anatómovia si ozaj cenia, keď majú na čom učiť. A každý, kto sa niekedy učil anatómiu mi dá za pravdu, že je lepšie raz vidieť, ako 100 krát si prečítať opis danej anatomickej štruktúry v učebnici.

Z tohto pohľadu je dar týchto ľudí neoceniteľný a osoží nielen študentom, ktorí sa anatómiu učia, ale aj ľuďom, ktorých budú títo študenti, neskôr už ako lekári liečiť. mám v živej pamäti, ako mi dva mesiace do zadu, pri príprave na skúšku z anatómie pomohlo, že pani prednostka umožnila študentom počas skúšobného obdobia študovať štruktúry priamo na ústave anatomickom.

Ľuďom, ktorí sa odhodlali k tomuto kroku preto patrí veľká vďaka, lebo sa asi nerozhodovali ľahko. Cením si ich aj z toho pohľadu, že ja sama by som sa s najväčšou pravdepodobnosťou k takémuto kroku neodhodlala. Preto aj pre mnoho iných vecí im teraz vyslovujem jedno veľké ĎAKUJEM!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?