Keď filozof Čaplovič rozmýšľa nad povinnou maturitou z matematiky

Autor: Marika Papinčáková | 23.4.2012 o 8:35 | (upravené 23.4.2012 o 9:07) Karma článku: 5,78 | Prečítané:  233x

Včera som na internete čítala rozhovor s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom. Odpovedal v ňom na otázky týkajúce sa situácie v našom školstve, od kvality vysokých škôl a univerzít až po otázku, prečo čoraz viac mladých ľudí inklinuje k humanitným vedám a ako to zmeniť, nakoľko momentálne naša krajina potrebuje skôr technikov a prírodovedcov. Ako jedno z riešení navrhol povinnú maturitu z matematiky. Ale bol by to správny krok?

Mnoho ľudí so záujmom o prírodné vedy nemá k matematike špeciálny vzťah. Ja osobne som vždy inklinovala k prírodným vedám. Mimoriadne ma bavila chémia, fyzika, biológia. Z týchto predmetov mám aj maturitu (fyziku ako piaty - dobrovoľný predmet). Ale nikdy mi ani len nenapadlo maturovať z matematiky. Nepovažujem preto myšlienku zavedenia povinnej maturity z matematiky za úplne vhodnú.

Pán Čaplovič má pravdu, že treba posilniť povedomie študentov v oblasti prírodovedných vied. Rozumnejšie by však podľa mňa bolo, keby sa zaviedla povinnosť maturity z jedného prírodovedného predmetu. Čiže študent by si vybral, či chce maturovať z fyziky, chémie, biológie, alebo matematiky. Nie každý človek so záujmom o prírodné vedy totiž inklinuje výsostne k matematike.

Zavedenie povinnosti maturity z jedného prírodovedného predmetu by ukázalo študentom gymnázií čaro prírodných vied a zároveň by ale mali možnosť si vybrať. Pokiaľ by bola maturita z matematiky striktne nariadená, študenti by boli len znechutení povinnosťou. Ja chápem, že pohľad pána Čaploviča, ktorý je humanitne orientovaný - absolvent filozofickej fakulty a bývalý pracovník archeologikého ústavu SAV je možno obmedzený na matematiku, ako hlavnú reprezentantku prírodných vied. Preto by som bola rada, keby si uvedomil, že prírodovedci nie sú len matematici, ale aj yzici, chemici, či biológovia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Drucker: Nie. Nikto mi nezavolal a to hovorím absolútne čestne

Angažovanie Tomáša Szalaya, niekdajšej pravej ruky ministra Rudolfa Zajaca, vyvolalo podľa Druckera otázky v Smere.

DOMOV

Smer sa poistí politikou pre robotníkov, kritiku počúvať nechce

Programová konferencia naznačila, že pozícia Kaliňáka v strane slabne.

SVET

Maďari si pripomenili krvavú revolúciu. Vypískali Orbána a pobili sa

V Budapešti sa zišli odporcovia maďarského premiéra.


Už ste čítali?