Mýty a fakty o toxoplazmóze

Autor: Marika Papinčáková | 24.1.2013 o 19:03 | (upravené 24.1.2013 o 19:49) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  749x

Na internete, alebo aj v tlači sa dá nájsť mnoho informácií, ktoré sa venujú problematike infekcie parazitom Toxoplazma gondii. Zaráža ma, že veľa z nich udáva ako primárny zdroj nákazy týmto parazitom práve jeho definitívneho hostiteľa Mačku domácu (Felis sivestris domesticus). Táto informácia je však polopravdou a je mierne zavádzajúca. Existuje totiž zdroj nákazy, ktorý je podstatne častejší a v infekcii toxoplazmami hrá významnejšiu úlohu. Keďže akútne štádium toxoplazmózy, hlavne v prvom trimestri tehotenstva nesie so sebou veľké riziko poškodenia plodu, rozhodla som sa touto cestou upriamiť pozornosť na skutočne najpravdepodobnejší spôsob nákazy.

Životný cyklus Toxoplasma gondii prebieha v princípe cez niekoľko štádií. Definitívnym hostiteľom je mačka a len v jej organizme sa dokáže tento parazit deliť pohlavne a tvoriť oocysty. Tie mačka potom vylučuje trusom, oocysty za pár dní na vzduchu dozrejú  a človek, alebo aj zviera sa môže nakaziť fekálno-orálnou cestou. Mačka však počas svojho života vylučuje toto štádium toxoplaziem iba 10-20 dní, teda chov mačky nieje príliš rizikový.

Oveľa častejší je prípad, keď sa oocystou vylúčenou mačkou, nakaz zviera, ktorého mäso konzumujeme. Oocysta v tentom čreve encystuje na ďalšie vývojové štádium, zvané sporozoity. Sporozoity preniknú cez sliznicu čreva a menia sa na tachyzoity. Práve štádium tachyzoitov je to, ktoré koluje v krvi počas akútnej fázy infekcie a napáda bunky imunitného systému. Po odoznení imunitnej reakcie sa tachyzoity menia na kľudové štádium, zvané bradyzoit a v tomto štádiu pretrvávajú v tkanivách nakazeného zvieraťa vo forme tkanivových cýst.

Práve konzumáciou slabo tepelne upraveného mäsa, ktoré obsahuje oocysty, nedostatočnom umytí rúk po manipulácii s takýmto mäsom, ale aj konzumáciou zle upraveného - nepasterizovaného mlieka, najčastejšie dochádza k prenosu Toxoplasma gondii. Drvivá väčšina ľudí, ktorá mala skúsenosť s touto chorobou ju dostala formou tkanivových cýst a nie kontaktom s mačkou domácou.

Preto by špeciálne tehotné ženy mali myslieť na dodržiavanie týchto zásad, lebo infekcia nieje pre normálneho imunokompetentného jedinca zväčša veľkým problémom. Kdežto pri akútnej infekcii matky v čase akútneho štádia choroby (keď sa z tkanivových cýst, alebo oocýst vzvinie sporozoit a neskôr tachyzoit), hrozí postihnutie plodu v podobe postihnutia zraku, cez kalcifikáciu mozgu, hydrocefalus až po prípadný potrat.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?