Ak interupcia nieje vraždou, načo potom embryológia?

Autor: Marika Papinčáková | 19.3.2012 o 13:22 | (upravené 19.3.2012 o 13:58) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  698x

V tomto článku si dovolím zabrdnúť do témy nanajvýš kontroverznej. V čase, keď píšem tento článok, mám ako študentka lekárskej fakulty pár hodín po úspešnej skúške z predmetu "histológia a embryológia". Pri príprave na skúšku som našla čaro toho, aká dokonalá súhra musí počas embryonálneho vývoja prebehnúť na ploche niekoľých milimetrov. Konzervatívne myslenie som v tejto veci mala odjakživa, ale kniha embryológie by podľa mňa v tejto veci pohla aj zarytým zástancom interupcií.

Nechcem nikoho odsudzovať za jeho rozhodnutie, lebo každý za svoj život nesie plnú zodpovednosť. Ide mi o to, aby som dala pár, podľa mňa pádnych argumentov na podloženie môjho názoru, že interupcia nieje správna cesta.

Tri zárodkové listy embrya, z ktorých sa začínajú formovať orgány sú vytvorené už niekoľko dní po oplodnení. Do niekoľkých týždňov je vytvorené srdce, končatiny, formuje sa mozog, z prmitívneho čreva sa formujú orgány hrudnej a brušnej dutiny. Všetko sa to tvorí za účasti zložitých procesov, rôznych rotácií a repozícii tkanív, ktoré slúžia na správne uloženie orgánov. Všetko sa to deje s absolútnou presnosťou v priestore, rádovo merateľnom na milimetre. Malá odchýlka môže spôsobiť vážne porušenie embrya a narodenie dieťaťa s vážnym defektom.

Nieje mojím cieĺom tu detailne opisovať prebiehajúce procesy organogenézy. Iba chcem skonštatovať fakt, že embryo nieje len "súbor buniek" ako to zástancovia potratov tvrdia. Kto to tvrdí, tomu vrelo odporúčam prečítať knihu embryológie. Embryo je živé, sú v ňom procesy z istého pohľadu dokonca živšie ako v už narodenom dieťati. Túto geniálne presnú a dynamickú formu života nemožno považovať za súbor buniek!

Na záver len dodám, že tí, ktorí tvrdia, že niekedy iná cesta ako interupcia nieje, sa mýlia. Vždy je iná cesta. Existujú detské domovy, prípadne ústavy pre postihnuté deti a podobné možnosti pre tých, ktorí to dieťa ozaj nechcú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?