Kto má právo na život? (Eutanázie v Holandsku a Belgicku)

Autor: Marika Papinčáková | 20.6.2013 o 21:42 | (upravené 21.6.2013 o 1:30) Karma článku: 6,44 | Prečítané:  594x

V Holandsku a Belgicku bol prijatý zákon, ktorý umožňuje lekárom eutanáziu dieťaťa narodeného s postihnutím. Pri tejto správe mi prebehol mráz po chŕbte a nemôžem sa k tomu nevyjadriť. Ide totiž o útok na základné princípy ľudskosti a aj lekárskeho povolania. A to bez ohľadu na vierozvyznanie, alebo iné životné presvedčenie.

Aké právo má človek, nie len lekár, ale akýkoľvek človek, rozhodnúť o tom, kto ešte má a kto už nemá právo žiť? Z liberalizácie spoločnsti vyplynulo, že veľa ľudí už nevidí nič zlé na tom, ak sa žena rozhodne pre interupciu v prípade že sa amniocentézou, či inou metódou potvrdí postihnutie plodu. Časový limit pre vykonanie interupcie v prípade vývojovej chyby je vyšší ako pri interupcii kde takýto dôvod nieje. Teraz prišli Holanďania a Belgičania s myšlienkou, že môžu zabiť už narodené dieťa, ktoré je postihnuté. Pri tomto si kladiem dve otázky. Kam až táto spoločnosť zájde? Bude o desať rokov snáď štát, kde sa bude podávať eutanázia ľuďom, ktorí napríklad pri nehode prišli o končatiny? A kde je hranica pri ktorej si človek ešte "zaslúži život"?

A ako to vyzerá z lekárskeho pohľadu? Lekár je ten, ktorý by sa mal usilovať o zdravie pacienta a snažiť sa o zlepšenie kvality jeho života.V žiadnom prípade nemá ani ten najlepší lekár morálne právo stavať sa do pozície nadčloveka a rozhodvať o práve, či nepráve na život, alebo určovať hranice. Preto si myslím, že takáto možnosť je v rozpore s lekárskou etikou a Hippokratovou prísahou, ktorej jedna časť hovorí: "Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet." A o niečo ďalej prísaha hovorí:"Nech vojdem do akéhokoľvek domu, vojdem tam len s úmyslom pomôcť chorým a budem sa vyhýbať každému podozreniu z bezprávia alebo hocijakého ublíženia." Na záver snáď len dodám poslednú vetu prísahy, na ktorú by mal každý lekár pamätať "Ak budem túto prísahu dodržiavať a riadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľuďí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?