Talidomidové deti

Autor: Marika Papinčáková | 3.7.2013 o 15:40 | (upravené 3.7.2013 o 16:31) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1028x

Mnoho tehotných žien má hlavne v prvom trimestri gravidity problémy s nevoľnosťou a vracaním. Existovali a stále existujú snahy mierniť tieto problémy. V polovici dvadsiateho storočia sa pri týchto snahách odohral prípad, ktorý je známy ako prípad "Talidomidových detí", alebo tiež "Conterganova aféra". Stalo sa to kvôli tomu, že sa testami pred uvedením lieku na trh neprišlo na jeho teratogénne (plod poškodzujúce) účiky.

Talidomid, obchodným názvom nazývaný tiež Contergan, bol používaný ako sedatívum pre tehotné ženy v 50tych rokoch dvadsiateho storočia. Recenzie naňho boli veľmi dobré a ako som vyššie spomenula, testami pred uvedením na trh sa teratogénne riziká nezistili. Bol považovaný za takmer ideálne liečivo, až kým sa nezačal dávať do súvisu s vrodenými malformáciami končatín u detí, ktoré sa narodili matkám užívajúcim tento liek.

Narodilo sa v tom čase približne 10 000 detí, ktoré mali zle vyvinuté končatiny, pričom najčastejšou anomáliou bola fokomélia, čo znamená nevyvinutie stredej časti paže a prsty vyrastajúce takmer priamo z ramena. Ďalšími poruchami boli malformácie nôh, uší, mikrócia a iné. Zaujímavé je, že teratogénny účinok talidomidu sa prejavil zrejme iba vtedy, ak sa bral v čase embryogenézy končatín, v inom období tehotenstva sa podobné účinky neukázali.

Keď vyšli na svetlo sveta riziká talidomidu, bol v 60. rokoch zakázaný. Viedol sa súdny spor, pri ktorom bola farmaceutická spoločnosť, ktorá ho uviedla na trh, zaviazaná zaplatiť odškodné vo výške 100 miliónov mariek.

V súčasnosti je talidomid (od roku 1998) povolený v USA ako súčasť liečby lepry, malígne zvrhnutých nádorových lézií, či vredu spôsobeného AIDS. Používa sa proti nádorovej kachexii, je prínosný pri ličbe zhubného nádoru kostnej drene. Tehotenstvo (v ktorejkoľvek fáze) je však absolútnou kontraindikáciou na podanie tejto látky.

Zaujímavé je, že ešte v roku 2004 vo Švédsku vláda odškodňovala ľudí postihnutých kvôli Talidomidu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?