Neviditeľní vrahovia (mikroorganizmy ako biologické zbrane)

Autor: Marika Papinčáková | 22.7.2013 o 16:11 | (upravené 22.7.2013 o 17:31) Karma článku: 4,06 | Prečítané:  363x

Myšlienka použiť chorobu ako zbraň je veľmi stará. Starí mongoli používali katapultovanie mŕtvych tiel do územia nepriateľa s cieľom vyvolať stav epidémie. Je známe tiež, že Angličania predávali indiánom prikrývky, ktoré predtým nainfikovali vírusom Varioly (pravých kiahní). V dvadsiatom storočí už bol vývoj biologických zbraní na tak vysokej úrovni, že sa dali použiť či vo vojnových sporoch, alebo rôznymi klanmi, sektami, z rasových, náboženských, politických a iných dôvodov. V súčasnosti je používanie biologických zbraní zakázané mnohými medzinárodnými dohodami. To, že biologické zbrane môžu byť veľmi účinní neviditeľní vrahovia svedčia aj prípady a mikroorganizmy, ktoré v tomto článku ďalej spomeniem.

Všeobecne známym je pre ľudí pojem Antrax, ktorý označuje ochorenie známe ako slezinná sneť. Je to snáď prvý pojem, ktorý sa laikovi  vyjaví po tom, ako sa niekde spomenie bioterorizmus. Pôvodcom je baktéra s názvom Bacillus Anthracis. V minulosti ňou boli ohrození hlavne strihači oviec. Spóry baktérií sa dajú nájsť v pôde, kde čakajú na vhodné podmienky aby mohli následne prejsť do aktívnej formy. V organizme baktéria tvorí toxíny. Ide o toxín edémový a toxín letálny. V dnešnej dobe je pojem antrax všeobecne známy kvôli útokom v USA z roku 2001, kedy boli určeným ľuďom rozposielané obálky so spórami antraxu, ktorými sa človek po vdýchnutí nainfikoval. V súvislosti s Bacillus Anthracis sa však udiali aj iné, v súčasnosti menej známe udalosti. Zaujímavým je tzv. Sverdlovský incident. V roku 1979 sa vo Sverdlovsku (dnešnom Jekaterinburgu) udiala nešťastná nehoda v továrni na výrobu biologických zbraní. Továreň mala v sušiarni spór nainštalované špeciálne HEPA filtre, ktoré bránili prieniku baktérií do ovzdušia. Jeden z technikov, ktorý čistil filtre sa po smene ponáhľal domov a nechal odkaz smene nasledujúcej, že filter ešte nenasadil. Odkaz sa však nedostal k adresátovi a ďalšia smena prevádzku spustila bez osadeného filtra. Do ovzdušia sa dostalo niekoľko kíl prachu so spórami a vietor, ktorý fúkal do priemyselnej zóny mesta, infikoval viac ako 90 ľudí, prevažne pracovníkov tejto priemyselnej zóny. Z nich 66 zomrelo. Napriek tomu sa dá hovoriť o šťastí. Keby vial v tom čase nepriaznivejší vietor, obete by sa zrejme rátali na tisíce. Incident sa vtedy KGB snažila ututlať a zvaliť na priekupníkov s kobercami. Údajne vtedy došlo aj k falšovaniu úmrtných listov a iným machináciam podobného charakteru. Iróniou je, že aj vďaka kamufláži sa prvé dni choroby chorí domnievali, že trpia iba praobyčajnou chrípkou.

Ďalším, pre ľudí však menej známym fenoménom v oblasti biozbraní je Clostridium botulinum. Baktéria produkuje botulotoxín, známy tiež ako "klobásový jed". Tvorba toxínu prebiaha v drvivej väčsine prípadov v potrave (zle konzervovanej). Baktérie sa vyskytujú v čreve niektorých zvierat a spóry sú najčastejšie v pôde. U človeka je tento klostrídiový toxín neurotoxický. Blokuje uvoľovanie acetylcholínu na nervovosvalovej platničke a tým spôsobuje zabránenie prenosu nervového vzruchu a paralýzu iečne pruhovaných svalov. V konečnom dôsledku dôjde až k paralýze dýchacích svalov, čo býva bezprostrednou príčinou úmrtia. Desivý fakt je, že iba 1g kryštalického botulínu by stačil na usmrtenie milióna ľudí a na vyhubenie ľudstva by bolo potrebných len 39 gramov tejto látky. Toxín bol zneužitý japonskou sektou Óm Sin Rikjó, keď sa jej členovia pokúsili rozpršovať ho v uliciach Tokia. Našťastie, tento pokus zlyhal, pravdepodobne kvôli nízkemu vzdelaniu členov sekty v tejto oblasti, alebo chybnému technickému vybaveniu.

Keďže svet mikroorganizmov je veľmi bohatý a rôznorodý, existuje aj mnoho iných organizmov použiteľných ako biologické zbrane. Napríklad vírus Varioly, ktorá bola eredikovaná už v minulosti, je uzamknutý v laboratóriu v USA, kvôli obave zo zneužitia. Potenciálne mimoriadne nebezpečná je Yersinia pestis - pôvodca "čiernej smrti", teda moru. V minulosti boli obavy taktiež z Franciscelly tularensis, pôvodcu tularémie. A to sú iba tie najznámejšie. Ostáva len dúfať, že vďaka dohodám sa žiadny štát neuchýli k špinavosti, akou použitie takýchto zbraní nepochybne je.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?